Karkonoski Park Narodowy. Atrakcje, ostrzeżenia i opłaty o których musisz wiedzieć.

  

Karkonoski Park Narodowy zlokalizowany jest w województwie dolnośląskim, w jego południowo-zachodniej części, tuż przy granicy z Czechami. Powstał w 1959 roku, a od 1992 jest częścią Bilateralnego Rezerwatu Biosfery Karkonosze. Każdego roku Karkonoski Park odwiedza ponad 1,5 mln turystów. Na jego terenie znajduje się ponad 100 km szlaków turystycznych oraz rowerowych. Na turystów czeka tutaj 12 schronisk, a w nich miejsca noclegowe i gastronomia. 


zdjęcie: widok na zimowy zachód słońca okiem kamery pogodowej ze Śnieżki 


Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, co warto wiedzieć, zanim przekroczymy próg Parku Narodowego. Opiszemy też wybrane miejsca, z kategorii „must see” na jego terenie. 

Karkonoski Park Narodowy - Ostrzeżenia

Szlaki znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego są dostępne dla turystów od świtu do zmierzchu. W nocy obowiązuje zakaz przemieszczania się po obszarze Parku. W ten sposób zapewniamy spokój zwierzętom mającym tutaj swój dom. 

Osoby wybierające się na teren KPN z czworonogami powinny pamiętać o tym, że część szlaków jest zamkniętych przez cały rok dla psów. Miejsca te są oznaczone specjalnymi tabliczkami. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem https://kpnmab.pl/ostrzezenia. 



Warto także pamiętać o zaniechaniu jakichkolwiek aktywności podczas silnych wichur. Mogą one stanowić zagrożenie dla życia z uwagi na upadające gałęzie, konary czy łamiące się drzewa. 

Karkonoski Park Narodowy - Cennik

Przed wejściem na teren Karkonoskiego Parku Narodowego należy uiścić opłatę. Można to uczynić w jednym z wieku punktów, znajdujących się przed wejściem na teren Parku, ewentualnie online. Na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego obowiązuje następujący cennik: 

Opłata jednodniowa indywidualna:

opłata normalna - 9,00 zł

opłata ulgowa - 4,50 zł

Opłata dwudniowa indywidualna:

opłata normalna – 18 zł

opłata ulgowa – 9 zł

Trzydniowa indywidualna:

opłata normalna - 24,00 zł

opłata ulgowa - 12,00 zł

Karkonoski Park Narodowy - Atrakcje Turystyczne

Karkonoski Park Narodowy obfituje w miejsca, które warto zobaczyć, gdzie warto być. Poniżej przedstawiamy wybrane atrakcje KPN. 

Najpopularniejszy szczyt górski - Śnieżka (1603 m n.p.m.)

Majestatyczny szczyt górujący nad Karkonoszami. To jeden z najbardziej popularnych celów górskich wędrówek. Główną atrakcją są niesamowite widoki. Na górze znajduje się budynek Obserwatorium Meteorologicznego, który swoim wyglądem przypomina stację kosmiczną.  

Osoby, o słabszej kondycji, mogą wjechać na szczyt kolejką. Po polskiej stronie z Karpacza mamy kolej linową „Zbyszek”, którą wprawdzie nie dotrzemy na Śnieżkę, ale osiągniemy górę o nazwie Kopa, z której droga do celu będzie już zdecydowanie krótsza i łatwiejsza. 

Na szczyt dotrzemy natomiast od strony czeskiej. Z miejscowości Pec pod Snezkou, kolejka zabierze nas na samą górę.

widok ze kamery na Śnieżcezdjęcie: widok ze kamery na Śnieżce

Wodospad Szklarki i Wąwóz Kamieńczyka w Sudetach

Wodospad Kamieńczyka jest najwyższym wodospadem polskich Sudetów. Woda spada tu trzema kaskadami z wysokości 27 m. Poniżej wodospadu znajduje się, zapierający dech w piersiach, Wąwóz Kamieńczyka o wysokości ścian do 30 m. Te imponujące granitowe pionowe ściany stanowiły m.in. tło dla historii bohaterów hitu kinowego „Opowieści z Narnii” .

Szklarki natomiast, to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach – jego wysokość wynosi 13m. Przy samym wodospadzie znajduje się schronisko „Kochanówka”. Malowniczy Wodospad Szklarki jest wizytówką Karkonoszy i obowiązkowym celem turystów.


Pielgrzymy - niesamowita formacja skalna 

Jedna z największych grup skalnych w Karkonoszach, znajdująca się na wysokości 1204 m n.p.m. To kilka grup skalnych o wysokości dochodzącej do 25 m.

Pielgrzymy widoczne są z wielu miejsc Karkonoszy. Same skały są idealnym punktem widokowym na rozciągający się przed nimi krajobraz - w szczególności wschodnią część Karkonoszy oraz Śnieżkę.



Śnieżne Kotły w Karkonoszach

To jedno z najbardziej popularnych miejsc w Karkonoszach. Tworzą je dwa bliźniacze kotły polodowcowe. Na krawędzi Śnieżnego Kotła udostępnionych jest wiele punktów widokowych, z których można podziwiać niezwykłe panoramy.


Pozostaw swojego e-maila, a raz w tygodniu powiadomimy Cię o nowych treściach redakcyjnych czy ciekawych wydarzeniach które mają miejsce w branży turystycznej.
Adres e-mail:
Prosimy podać poprawny adres e-mail.
Wymagamy oświadczenia i akceptacji polityki prywatności.
Wymagamy wyrażenia zgody na przetwarzanie danych abyśmy mogli wysłać newsletter.

Redakcja poleca

Widok na Monciak w Sopocie. SOPOT - widok na Monciak Widok na latarnię morską w Kołobrzegu - NOWOŚĆ Kołobrzeg - widok na Latarnię Morską NOWOŚĆ Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ  Widok na ulicę Krupówki w Zakopanem. Turyści spacerujący po malowniczym deptaku zachwycają się tradycyjną góralską architekturą. Miłośnicy zakupów mogą wybrać coś dla siebie w licznych kolorowych straganach. To idealne miejsce by zakupić pamiątkę lub góralskie wyroby rzemieślnicze. Odwiedzając Krupówki warto zerknąć do licznych karczm i restauracji np. Restauracja-Browar WATRA, a w nich spróbować regionalnych góralskich potraw takich jak na przykład kwaśnica, placki po góralsku, moskole czy oscypki. Wydmy w Dźwirzynie z kamery online. Dźwirzyno - widok na plażę NOWOŚĆ Kamera na plaże w Międzyzdrojach - cudowne zdjęcia. Międzyzdroje - widok na wschodnią stronę plaży Kamera w Kołobrzegu z widokiem na plażę Kołobrzeg - widok na plażę zachodnią  Obrotowa kamera online prezentuje widok na zachodnią cześć plaży w Kołobrzegu. Spoglądając w lewo (na zachód) widzimy bardzo długi pas nabrzeżny obejmujący kolejno plaże w Kołobrzegu i Radzikowie (dzielnicy miasta Kołobrzeg), a także dalej, plażę w Grzybowie i wschodniej części Dźwirzyna. Ukazując stronę wschodnią, jesteśmy w stanie zaobserwować na horyzoncie falochron zachodni osłaniający wejście do portu w Kołobrzegu, oraz rozciągającą się od tego miejsca piaszczystą plażę. Aby się dostać na tą część plaży od strony centrum miasta, należy przejść przez Park Imienia Jedności Narodowej. Atrakcji turystycznych w Kołobrzegu jest sporo, gdyż jest to miasto powiatowe z bardzo bogatą historią – jedna z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim (VIII w.). Leży w województwie zachodniopomorskim, u ujścia rzeki Parsęty z dobrze rozbudowanym portem morskim. Na terenie gminy występują bogate źródła solanki, wody mineralnej oraz pokłady borowiny czyniąc z miasta popularne uzdrowisko. W Kołobrzegu odbywa się także wiele imprez kulturalnych, wśród których najgłośniejszym i uwielbianym jest Sunrise Festival. Kamera z widokiem na szeroką plażę w Dębkach województwo pomorskie. DĘBKI - widok na plażę Zainspiruj się zaplanuj zwiedzanie i odkryj Łódź z nowej perspektywy Łódź Manufaktura - NOWOŚĆ

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów