3 szczyty w Beskidach na które warto wejść.

  

Beskidy to szereg pasm górskich o łącznej długości ponad 600 km i 50-70 km szerokości. W zależności od geograficznego położenia można je podzielić na Beskidy Wschodnie i Zachodnie. Te z kolei dzielą się już na mniejsze pasma jak np. Beskid Żywiecki, Mały, Śląski, Sądecki czy Wyspowy. I każdy region ma coś do zaoferowania dla amatorów pieszych wędrówek. Poniżej przedstawiamy wybrane szczyty, na które warto wejść. 


zdjęcie: widok na góry Beskidów, archiwum Webcamera

1. Mogielnica (1170 m n.p.m.)

Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Zwana też inaczej Królową Beskidu Wyspowego. Szczyt wchodzi w skład Korony Gór Polskich. To właśnie jemu zawdzięcza swoją nazwę ta część Beskidów. Choć sam szczyt jest schowany w lesie, to znajdująca się tam 20 metrowa wieża widokowa gwarantuje niezapomniane widoki. Po wejściu na wieżę można zauważyć mnóstwo innych górek (ok. 60), które obserwowane z platformy widokowej przypominają wyspy. Szczególnie imponujący widok mamy gdy doliny schowane są w chmurach czy mgle. Z Mogielnicy zobaczymy również: Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki, a nawet Małą Fatrę. 

Dla kogo Mogielnica?

Szczyt można zdobywać o każdej porze porze roku. Jest wymarzonym miejscem do pieszego trekkingu. Bardziej lub mniej wymagającego. Również osoby jeżdżące na rowerach MTB znajdą tam szereg tras o różnych stopniach trudności.  Zimą natomiast, oprócz pieszych wędrówek, Mogielnica przyciąga amatorów narciarstwa biegowego (szlak niebieski). 

Szlaki na Mogielnicę

1. Szlak zielony - zaczynający się na Przełęczy E. Śmigłego – Rydza i prowadzący na szczyt. Czas wejścia wynosi w przybliżeniu 2,5 godziny. 

2. Szlak niebieski z Jurkowa. Oznaczony również jako Droga Krzyżowa. Dla bardziej wymagających pasjonatów górskich wędrówek. Wejście na szczyt zajmie nam ok. 3 godziny. 

3. Szlak zielony z Półrzeczek na Krzystonów. Stamtąd żółtym na Mały Krzystoniów i następnie żółtym bądź niebieskim przez Stumorgową na szczyt Mogielnicy. To wyprawa na cały dzień, dość wymagająca. Na wejście można śmiało zarezerwować 3,5-4 godziny. 

4. Szlak żółty z Rzek przez Polanę Miznówkę, Jasień, Kutrzycę, Krzystonów, Polanę Stumorgową na Mogielicę. To najbardziej wymagające podejście na szczyt. W drodze na platformę trzeba pokonać ponad 11km, co zajmie nam ok. 4 godzin.

5. Szlak zielony z Przełęczy Słopnickiej. Najkrótszy. Można podjechać do parkingu w Wyrębiskach i stamtąd mamy już tylko ok. 90 min na szczyt. 


2. Babia Góra (1725 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt całych Beskidów. Góra słynąca z kapryśnej i bardzo szybko zmieniającej się pogody. Dlatego warto pamiętać o odpowiedniej odzieży, zwłaszcza przeciwwiatrowej. Podobno powstała z kupy kamieni, którą pewna olbrzymka wysypała ongiś przed chałupą. Dlatego do dziś nazywa się Babią Górą. Ze szczytu, jeśli oczywiście uda się trafić na dobre warunki, rozciąga się rozległa panorama obejmująca Beskid Żywiecki, Śląski, Mały, Makowski, Wyspowy, Gorce, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Tatry, Wielką Fatrę, Małą Fatrę, Góry Choczańskie, przy dobrej widoczności widoczny jest Kraków.  

zdjęcie: widok na Babią Górę archiwum WebCamera

Babiogórski Park Narodowy

Warto pamiętać, że trasa na szczyt prowadzi przez obszar Babiogórskiego Parku Narodowego (http://www.bgpn.pl/). Obowiązuje zakaz wprowadzania na teren Parku  psów. W okresie od 29 marca do 30 listopada za wstęp na teren Parku pobierane są opłaty w wysokości 7 zł (bilet normalny) lub 3,50 zł (bilet ulgowy). Bilety można kupić w kasach Parku, usytuowanych przy wejściach na parkowe szlaki w Zawoi Markowej i na Polanie Krowiarki oraz na stronie Parku. 

Szlaki na Babią

1. Czerwony z Przełęczy Krowiarki. Zdecydowanie najkrótszy. Czas wejścia na szczyt to ok. 2,5 godziny. 

2. Zielonym z Zawoi Markowe. Dłuższa i bardziej stroma trasa prowadzi na szczyt przez schronisko w Markowych Szczawinach. Z Markowych na szczyt przez Przełęcz Brona udamy się czerwonym szlakiem. Całość trasy zajmie nam ok 3,5 godzin. Można wybrać też wariant ekstremalny – żółtym szlakiem od schroniska przez Perć Akademików. 

3. Żółty szlak ze Slanej Vody (Słowacja). To jedynie wejście na Babią, gdzie może nam towarzyszyć pies. Ta trasa zajmie nam ponad 4 godziny wędrówki. 

4. Zielony z Lipnicy Wielkiej. Najmniej oblegany szlak. Do pokonania mamy ok 10 km. Średni  czas wejścia to 4 godziny. 


3. Wielka Rycerzowa (1226 m n.p.m.)

Wielka Rycerzowa jest częściowo zalesionym szczytem, który wchodzi w skład Grupy Wielkiej Raczy. To idealna trasa dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w górach. Startując z Soblówki mamy do pokonania tylko 667 metrów przewyższenia. Szlak prowadzi przez las, dopiero po wejściu na szczyt Małej Rycerzowej mamy przed sobą zapierające dech w piersiach widoki na okoliczne pasma górskie. Gdy już będziemy na górze, warto na chwilę zatrzymać się w schronisku. Zwłaszcza na wspaniałe racuchy z jagodami. 

Dla kogo trasa na Wielką Rycerzową?

Trasa nie jest wymagająca. W szczególności polecana tym, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę z górskim trekkingiem. 

Jaki szlak górski wybrać?

Polecamy rozpoczęcie wędrówki w Soblówce. Żółtym szlakiem dojdziecie na sam szczyt. Wchodząc na polanę warto porzucić na chwilę żółty na korzyść zielonego, który prowadzi nas na Małą Rycerzową (1207 m). A tam przecudne widoki z Babią Górą, Tatrami i Wielkim Rozsutcem na czele. Do pokonania mamy ok 11 km, co powinno nam zająć ok 4 godziny. 


Redakcja poleca

Widok na centrum Krynicy-Zdroju deptak, ścieżka, drzewa. Krynica-Zdrój - widok na deptak Ujęcie z kamery na Nowy Targ. Nowy Targ - widok na Rynek KRAKÓW - widok na ulicę FLORIAŃSKĄ NOWOŚĆ Kraków - widok na Ulicę Floriańską NOWOŚĆ Serwisy społecznościowe mają jedną wspólną cechę - wideo odtwarza się w pionie. Ten trend rozpoczął się z 2015 roku, kiedy popularność smartfonów systematycznie rosła. W 2006 roku uruchomiliśmy pierwszą w Polsce kamerę z obrazem na żywo w technologii strumieniowej.Dzisiaj uruchamiamy pierwsze kamery na żywo w formacie 9:16 - przystosowanym głównie do urządzeń mobilnych. Taki sposób prezentacji umożliwia nam montaż kamer w miejscach, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Krupówki - Camera on the promenade in Zakopane Zakopane - widok na deptak Krupówki NOWOŚĆ Wrocław - widok na rynek główny we Wrocławiu z kamery stałej. WROCŁAW - widok na Stare Miasto Kamera Plac Wszystkich Świętych w Krakowie Kraków - Plac Wszystkich Świętych  Ujęcie na skrzyżowanie Ulicy Grodzkiej w Krakowie z Placem Wszystkich Świętych widocznym po lewej i Placem Dominikańskim z prawej strony obrazu. Kamera umiejscowiona jest na oryginalnie prezentującym się Pawilonie Wyspiańskiego. Wymienione wyżej ulice należą do najstarszych w Stolicy Małopolski. Najbardziej, jednak wyróżnia się Ulica Grodzka, gdyż stanowi część tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Jest to umowny trakt biegnący z północy na południe, którym uroczyście niegdyś przejeżdżali polscy królowie udający się na Wawel. Większość budynków w jej ciągu to zabytkowe kamienice skrywające ciekawe historie. Zapraszamy do oglądania transmisji live z terenu Starego Miasta w Krakowie, które gorąco zachęcamy zwiedzić osobiście. Proponujemy także do zapoznania się z innymi widokami na tą niezwykłą historyczną stolicę Państwa Polskiego.

TOP 5

Waszych ulubionych kamer

WebCamera Media Sp. z o.o.
ul. św. Filipa 23/4
31-150 Kraków

tel. +48 12 442 01 86

webcamera@webcamera.pl

"WEBCAMERA.PL"
ul. Floriańska 9A
34-120 Andrychów