TOP 5
Waszych ulubionych kamer
Lato to idealny czas na podróże po Polsce. Dla miłośników historii, architektury i malowniczych krajobrazów świetną propozycją będzie letni trip szlakiem wielkopolskich zamków. Ten wyjątkowy region Polski może poszczycić się licznymi perełkami architektury obronnej i rezydencjonalnej. Podróżując z jednego miejsca do drugiego, nie tylko poznasz fascynującą historię Wielkopolski, ale również odpoczniesz w pięknych parkach, nad jeziorami i w otoczeniu przyrody.
Odkryj 7 najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce. Letni trip pełen historii, legend i architektury. Idealna trasa na weekend lub wakacje!
zdjęcie: shutterstock.com/licencja - Zamek w Gołuchowie
Wielkopolska nie kojarzy się z zamkami tak mocno jak Dolny Śląsk czy Małopolska – niesłusznie. Region ten skrywa imponujące rezydencje magnackie, obronne gotyckie warownie i romantyczne ruiny, z których każda opowiada inną historię. Szlak zamków w Wielkopolsce to nie tylko podróż przez architektoniczne style – od średniowiecza po neorenesans – ale też przez dzieje wielkich rodów i ważnych momentów w historii Polski.
Zamek w Kórniku to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych zamków w Wielkopolsce. Zbudowany w XIV wieku, a przebudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim, zachwyca bajkową architekturą oraz bogatymi wnętrzami.
To tutaj mieści się Biblioteka Kórnicka PAN – jedna z najważniejszych bibliotek naukowych w Polsce. Zamek otacza malowniczy park arboretum, gdzie można podziwiać setki gatunków drzew i krzewów z całego świata. Zamek w Kórniku to idealne miejsce na letni spacer z historią w tle.
Położony wśród gołuchowskich lasów zamek przypomina francuskie rezydencje znad Loary. Zbudowany w XVI wieku, a rozbudowany w XIX wieku przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską, dziś stanowi muzeum z cenną kolekcją sztuki i mebli. Oprócz zamku warto zwiedzić rozległy park krajobrazowy i odwiedzić pobliski Ośrodek Kultury Leśnej oraz pokazową zagrodę żubrów. Gołuchów zachwyca nie tylko architekturą, ale i sielankową atmosferą.
Ten imponujący barokowy zamek, nazywany „perłą polskiego baroku”, był siedzibą magnackiego rodu Sułkowskich. Został zbudowany w XVII wieku na miejscu wcześniejszej budowli. Dziś zamek pełni funkcję hotelu i centrum konferencyjnego, ale można zwiedzać jego wnętrza oraz spacerować po otaczającym parku. Rydzyna to miejsce, które łączy historię z komfortem – idealna baza wypadowa na dalsze zwiedzanie Wielkopolski.
Zamek Górków w Szamotułach to jeden z najstarszych zachowanych zamków w Wielkopolsce. Wzniesiony w XV wieku, dziś mieści Muzeum Zamek Górków. W jego wnętrzach znajdują się dwie unikatowe w skali europejskiej kolekcje.
• Kolekcja malarstwa na desce. Zgromadzone tu zostały dzieła wybitnych współczesnych twórców, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Erny Rosenstein, Leona Tarasewicza, Edwarda Dwurnika czy Jarosława Modzelewskiego.
• Największy w Polsce zbiór ikon prawosławnych i kościoła unickiego.
Pamiątką po stylu gotyckim jest stojąca samotnie Baszta. Z nią związana jest legenda o Czarnej Księżniczce – Halszce z Ostroga, uwięzioną przez własnego męża.
Twierdza międzyrzecka, wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku, pełniła ważną funkcję obronną. Dziś to ruiny z dobrze zachowaną wieżą i murami obronnymi, a także ciekawe muzeum regionalne. Zamek w Międzyrzeczu to doskonały punkt startowy do zwiedzania unikalnego systemu umocnień – Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). To propozycja dla fanów militariów, historii i aktywnego wypoczynku.
Choć zamek w Sierakowie to dziś odbudowany fragment dawnej rezydencji, jego historia i rola w dziejach Wielkopolski są nie do przecenienia. Znajdują się tu m.in. sarkofagi rodu Opalińskich – dawnych właścicieli tych ziem. Muzeum w zamku przybliża dzieje regionu i rodu, a pobliskie Jezioro Jaroszewskie zachęca do relaksu i kąpieli po zwiedzaniu. Sieraków to świetne połączenie historii z letnim wypoczynkiem.
Koźmiński zamek to budowla z XIV wieku, która przez wieki zmieniała swój charakter – od rezydencji po budynek szkolny. Obecnie mieści się tu liceum, ale część zamku jest dostępna dla zwiedzających. Warto przyjechać tu dla samego klimatu – gotyckie mury, wieże i cichy dziedziniec sprawiają, że Koźmin ma w sobie coś z zapomnianej historii. To mniej znany, ale bardzo urokliwy punkt na mapie wielkopolskich zamków.
Podróżując szlakiem wielkopolskich zamków, zyskujemy nie tylko wiedzę o historii Polski, ale też możliwość spędzenia czasu w różnorodnych krajobrazach – od leśnych ostępów, przez malownicze jeziora, aż po klimatyczne małe miasteczka. To świetna propozycja na letni trip samochodowy lub rowerowy. Można zaplanować kilkudniową trasę, zatrzymując się w zamkowych hotelach lub agroturystykach.
Wielkopolska to region pełen niespodzianek – nie tylko dla fanów historii. Zamki i pałace są świetnie utrzymane, często oferują wystawy, warsztaty, koncerty i wydarzenia plenerowe. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, dobrej jakości drogom i dogodnemu położeniu w centrum Polski – to idealne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Wakacje w Wielkopolsce to połączenie przygody, nauki i odpoczynku.
Waszych ulubionych kamer